Ile kosztuje eksploatacja instalacji solarnej?

Mamy już w naszym domu instalacje solarną. Wystarczy prawidłowa konserwacja by służyła nam ona przez kilkanaście kolejnych lat? W nowej ofercie RWE innogy, wystarczy, że zainstalujesz solary z ręki sprzedawcy a rok prądu dostaniesz za darmo. 

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Do naszych obliczeń przyjmiemy założenie, że instalacja zastała wykonana w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 4 osoby, mającym jedno piętro oraz poddasze. Na instalacje składa się: próżniowy kolektor słoneczny o powierzchni 3 m2, zasobnik o pojemności 300 litrów oraz zestaw pompowy z naczyniem przeponowym o pojemności 25 litrów.

ranking cen prądu

Aby nasza instalacja działała sprawnie musimy ponieść następujące koszty eksploatacji:

zaleca się aby przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu całej instalacji,w skład takiego przeglądu wchodzi: sprawdzenie stanu kolektora, sprawdzenie znacznika próżni w rurach próżniowych oraz płynu solarnego, zmierzenie ciśnienia w instalacji, ustawienie odpowiedniego przepływu oraz wyregulowanie automatyki, koszt takiej usługi mieści się w przedziale 250-300zł, jeżeli w czasie przeglądu okaże się, że konieczna jest wymiana płynu w instalacji musimy liczyć się z kosztem rzędu ok. 300zł ( przy założeniu, że do napełnienia instalacji użyjemy ok. 30 litrów glikolu o temperaturze zamarzania -35st C), zwykle płyn należy wymienić po 3-5 latach, ostatnim wydatkiem, jaki musimy ponieść jest koszt energii elektrycznej zasilającej automatykę i pompę solarną jest to ok. 15 zł miesięcznie.

Gdzie najtańszy prąd

Musimy, zatem założyć, że roczny koszt utrzymania instalacji (bez wymiany płynu solarnego) to ok. 500zł. Biorąc pod uwagę, iż energia słoneczna jest całkowicie darmowa a nasza instalacja dzięki regularnym przeglądom posłuży nam kilkanaście lat nie jest to cena zbyt wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *