Mobilny senior – czy warto nim zostać?

Niezależnie od wieku warto sobie ułatwiać życie – przekonana jest o tym Joanna Kochańska. Według niej dzięki urządzeniom mobilnym załatwienie wielu spraw zajmuje mniej czasu i pozwala a większą aktywność nawet bez wychodzenia z domu.

Gdy masz telefon lub komputer oraz dostęp do Internetu, to jesteś bardziej niezależna. Zapłacisz rachunki za prąd online, zrobisz zakupy także online, obejrzysz film. Prosty program przypomni, kiedy wziąć leki i podpowie, dowiesz się jak dojechać do lekarza. Możliwości jest sporo i warto z nich korzystać. Wśród młodych ludzi nadal pokutuje przekonanie, że dziadkowie nie lubią nowych technologii. Ale przecież trudno lubić coś, czego się nie zna. Właśnie dlatego  aby to zmienić  warto im choć trochę pomóc w tej materii. Zwłaszcza, że wielu sprzedawców usług np. RWE bok, RWE kontakt, Netia czy operatorzy kablówki zamieniają faktury papierowe na te internetowe. Niedługo nawet urzędy będą online, dlaczego starsi ludzie mają nie korzystać na tym.

Idealny smartfon dla początkujących seniorów

„Jeszcze coś zepsuję, a to przecież drogie urządzenie”  to najczęściej powtarzają seniorzy, broniąc się przed nowym aparatem. Ale dziś urządzenia elektroniczne są tak skonstruowane, że nie da się ich ot tak popsuć kilkoma niewprawnymi przyciśnięciami klawiszy. Poza tym, łatwo przy wrócić poprzednie ustawienia i odzyskać utracone informacje czy zdjęcia. Innymi słowy, nie taki diabeł straszny.

 • Przygodę ze smartfonem warto zacząć od nieskomplikowanych modeli. Najważniejszy jest tzw. prosty interfejs (czyli sposób komunikowania się z urządzeniem). Nie istnieje jeden, idealny system. Niekiedy warto sięgać po to, co sami znamy, by w razie potrzeby nawet na odległość pomóc coś odblokować, albo z systemem podobnym do tego, z którego bliska osoba już korzystała.
 • Ważny jest duży, czytelny ekran, by wzrok się nie męczył. Najlepszymi rozwiązaniem jest wybranie smartfona z wyświetlaczem w technologii IPS, który gwarantuje dobry kontrast, a obraz jest idealny nawet, gdy patrzy się pod dużym kątem.
 • Proste wybieranie to możliwość uruchomienia tzw. szybkich trybów, czyli natychmiastowe otwieranie wiadomości lub kontaktów wystarczy jedno kliknięcie.
 • Nieodzowny jest głośnik o dużej mocy, dzięki któremu, można prowadzić rozmowy na ruchliwej ulicy. Przy zakupie warto sprawdzić także głośność dzwonka.
 • Odpowiednia konstrukcja, czyli nie tylko solidna obudowa, ale również kształt, który ułatwia trzymanie aparatu.
 • Gdy nie planujesz zakupu nowego telefonu, wystarczy dowolny aparat z systemem Android. Instalujesz na nim aplikację Grand Launcher. Zmieni ona każdy smartfon w urządzenie przyjazne dla starszych (ale też dla dzieci, osób z chorobami motorycznymi i słabym wzrokiem). Na ekranie są tylko niezbędne, duże ikony, które aktywuje się jednym naciśnięciem (bez przesuwania czy przytrzymywania przycisku). Wiadomości tekstowe mają większe litery, a powiadomienia wyświetlają się na pełnym ekranie. Jest również przycisk SOS do wzywania pomocy.

Praktyczne i ciekawe aplikacje na telefon

Na początek im mniej aplikacji w telefonie, tym łatwiejsze jego użytkowanie. Z czasem, gdy użytkownik oswoi się z aparatem, warto kilka zainstalować, nie tylko te praktyczne, związanie z poruszaniem się po mieście czy zakupami, ale także takie, które służą dobrej zabawie i poprawiają samopoczucie.

Co warto polecić?

 • Moje Leczenie to aplikacja, która umożliwia prowadzenie dzienniczka leczenia na smartfonie, a także przypomina o przyjmowaniu leków. Da się wybrać lek z listy, ustalić początek i koniec kuracji, a także dawkowanie. Dzięki temu możesz na swoim telefonie kontrolować zażywanie pigułek przez osobę, którą się opiekujesz. Aplikacja nie wymaga logow ania i podawania żadnych danych personalnych.
 • Organizator Zdrowia działa podobnie. Można wybrać schemat przyjmowania leków, oraz włączyć powiadomienia (dźwięk lub wibracje). Alarm wyświetla się w postaci „okienka”, w którym „odklikujesz” wzięcie tabletki.
 • Ciśnienie Krwi to aplikacja, która oprócz gromadzenia wyników pomiarów, szybko rysuje wykresy, obrazujące zmiany ciśnienia. Dane są ważną informacją dla lekarza.
 • Listonic to narzędzie do tworzenia listy zakupów. Nie trzeba spisywać wszystkiego na karteczce, a poza tym ktoś inny może dopisać coś od siebie łącząc się z aplikacją ze swojego smartfona.

Ważne! Warto mieć w telefonie również takie aplikacje jak Lupa, która powiększa tekst czy dbające o kondycję umysłu (np. Milionerzy, Puzzle czy Sudoku).

Przyjazny pierwszy tablet – co senior musi wiedzieć?

Może okazać się niezastąpiony podczas czytania  kiedy oczy są już zmęczone, tekst na podświetlonym ekranie jest bardziej czytelny niż w gazecie, a dodatkowo  jednym ruchem można jeszcze powiększyć wielkość liter.

 • Kupując tablet, sprawdź, czy ma praktyczny przewodnik, który wyjaśni nowemu użytkownikowi, jak z urządzenia korzystać i radzić sobie w razie problemów z jego obsługą.
 • Wybierz tablet lekki, ale o dużym ekranie. Warto zdecydować się na urządzenie co najmniej 910 calowe, wykonane z materiałów odpornych na uderzenia i otarcia (można od razu dokupić ochronne etui).
 • Przyda się też kilka aplikacji np. z programem telewizyjnym, prognozą pogody, wynikami Lotto i informacjami dnia, sportem i kulinariami. Można zainstalować proste gry, np. szachy, pasjans, a także elektroniczne wydania ulubionych gazet.

Ważne. Jeśli tablet ma dostęp do Internetu, warto od razu zainstalować program antywirusowy.

Proste i tanie rozmawianie

Tablet, podobnie jak laptop to idealne narzędzie do wirtualnych spotkań z bliskimi, szczególnie dla osób, które rzadziej wychodzą z domu albo mieszkają daleko. Nie brakuje seniorów samotnych, Do najbardziej przyjaznych należą:

WhatsApp, Messenger oraz Skype. Dwa pierwsze umożliwiają wymianę wiadomości tekstowych, obrazków, filmów, piosenek, a Messenger oraz Skype prowadzenie wideorozmów. Za ich pośrednictwem można także prowadzić rozmowy grupowe, czyli połączenie z kilkoma użytkownikami nawet z odległych zakątków świata. Coraz bardziej  popularny jest też Viber, który umożliwia bezpłatną komunikację głosowy i przekazywanie wiadomości błyskawicznych między jego użytkownikami. Pozwala również na wysyłanie i odbieranie zdjęć, tworzenie połączeń grupowych i wysyłanie wiadomości SMS (w tym wiadomości grupowych).

Warte odwiedzenia strony www

Powstaje coraz więcej serwisów internetowych, które częściej niż inne po¬ruszają tematy najbardziej interesujące osoby starsze. Można na nich znaleźć porady ekspertów z różnych dziedzin, dowiedzieć się o planowanych w swojej okolicy zajęciach i imprezach edukacyjnych, kulturalnych czy prozdrowotnych. To także miejsce wymiany informacji i doświadczeń.

 •  www.senior.pl to m.in. zdrowotne, praw-ne, finansowa porady dla osób starszych, a także pomysły na hobby i w akacje.
 • www.utw.pl, czyli Uniwersytety Trzeciego Wieku. Na stronie znajdziesz zaproszenia na wykłady, relacje z zajęć i imprez, mnóstwo aktualności, a także porady, m.in. jak założyć i prowadzić swój UTW lub gdzie szukać pomocy finansowej dla już istniejącego. Można też się dowiedzieć, jak założyć biznes i zdobyć nowe kwalifikacje.
 • www.ksenior.pl to Multimedialny Kurs Komputerowy dla seniora i nie tylko. W prosty sposób tłumaczy, jak działa komputer i przydatne programy. Aby z niego korzystać, wystarczy się zalogować.
 • www.energiadirect.pl, cenakwh.pl, jak-oszczedzac-prad.pl – portale które pomagają w zmianie sprzedawcy energii, a jak wiadomo senior to łatwa ofiara dla oszustów.
 • www.mojaemerytura.zus.pl, czyli kalkulator emerytalny, informacje o waloryzacji składek oraz kapitale początkowym.

NAMIERZ BLISKĄ OSOBĘ!

Ile razy zamartwiałaś się, że mama nie odbiera i nie odpisuje na sms-y? Ale możesz przecież zacząć korzystać z dostępnej u wszystkich operatorów usługi .Gdzie jest dziecko.

Lokalizator bliskich. I Usługę aktywujesz bezpłatnym sms-em albo za pomocą aplikacji na telefonie lub konta na www.gdziejestdziecko.pl. Bliski musi wyrazić zgodę na „śledzenie”, wysyłając sms lub aktywując aplikację na swoim telefonie (robi to tylko raz, aktywując usługę).

Masz do wyboru kilka pakietów, które różnią się ceną i zakresem ochrony. Pakiet podstawowy to kilka złotych miesięcznie, ale nie nie więcej niż 19 zł.

Co zyskujesz?

Widzisz na mapie, gdzie są bliscy. Możesz określić „bezpieczne strefy” (np. osiedle rodziców, droga z przychodni do domu), a gdy bliski je opuści, otrzymasz powiadomienie. Gdy obserwowana osoba, będzie miała wyłączony telefon, przyjdzie sms-a z aktualną lokalizacją, jak tylko to będzie możliwe. Możesz wybrać opcję z powiadomieniem SOS w chwili zagrożenia (z filmem lub zdjęciem). W bardziej zaawansowanej opcji, możesz namierzać bliskich z dokładnością do 15 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *