Wiesz ile prądu zużywa każde urządzenie?

Według „Studium na temat zużycia energii w sektorze mieszkaniowym w Polsce” wykonanym przez GUS , polskie gospodarstwa domowe przeznaczają średnio 2500 złotych rocznie na koszty energii elektrycznej.

Zrozumienia i optymalizacji ich wykorzystania będzie pomocne, aby móc dokonać prostych i rutynowych działań, aby osiągnąć znaczące oszczędności na naszym rachunku za energię elektryczną.  Ponadto ulepszone urządzenia o bardziej efektywnej ocenie energetycznej to nie tylko oszczędności, ale i troska o środowisko.

Sprawdź jak czytać rachunek za prąd Enea, Energa, Tauron, innogy, PGE

Wszystkie urządzenia, pobierają energię, ale zdziwią, te, które najbardziej obciążają nasz budżet. Najwięcej energii pobierają te naprawdę małe urządzenie, które mają największą moc. Nie jest to lodówka, czy telewizor, ale blender czy robot kuchenny, bowiem to one mają moc powyżej 2000 W. Istnym pożeraczem energii jest piekarnik, ale po kolei.

Lodówka: jest najbardziej eksploatowane ze wszystkich urządzeń, ponad 30%  zużycia z całości, to jej sprawka Jeśli mówimy w kilowatogodzinach,  lodówka zużywa 662 kWh rocznie a 563 kWh przypada na zamrażarkę. Wybierz skuteczną lodówkę, bowiem oszczędzać na energii elektrycznej można już w fazie początkowej, zakupu. Dobry wybór może nam zaoszczędzić sporo pieniędzy na dłuższą metę, choć początkowy koszt jest wyższy. Za lodówkę klasy A +++, która może zużywać 80% mniej energii niż klasy klasa najniższa, trzeba sporo zapłacić. Jakie jeszcze Inne działania możemy podjąć, aby oszczędzać na tym urządzeniu?  Nie pozostawiając otwartych drzwi, aby przeciążyć pracę silnika nie warto też przechowywać ciepłe jedzenie. Staramy się nie otwierać jej zbyt często, i ustawiamy w miejscach odległych od źródeł ciepła.  Wnętrze także powinno mieć  swoją temperaturę, nie warto na siłę ustawiać tej minimalnej 1 st. Produkty dobrze się konserwują w tmp. 4 st.

Telewizory i komputery. Relewizor jest jednym z najbardziej pożądanych sprzętów w naszym domu. Przypada na niego nie więcej niż 12% energii, to około 263 kWh. Urządzenia te, które zawierają technologię LED zużywają mniej prądu odstanych modeli i to o  25% a ekrany LCD do 40% mniej niż ekran plazmowy. Zbrodnią jest pozostawianie telewizora czy komputera w pogotowiu. Tryb czuwania podnosi nasze rachunki o 7,4%, warto o tym pamiętać i wyłączać TV całkowicie w gniazdka. Główną miarą oszczędności będzie całkowicie wyłączyć telewizor, gdy nie jest w użyciu. Jeśli chodzi o komputery, zaplanowane zadania, takie jak tworzenie kopii zapasowych są wygodniejsze w nocy, warto też wyłączyć monitory i drukarki.

Pralka, to  11,8% konsumpcji energii, pobiera około 255 kWh rocznie. W godzinach szczytu za pomocą tego urządzenia, można oszczędzać, ale trzeba prać pomiędzy 22 i 6 rano. W trakcie trwania tak zwanej drugiej strefy, pozaszczytowej. Dostawcy prądu mają w swoich cennikach taryfy dwustrefowe G12 czy G12w.  Największa ilość energii jest wykorzystywane do podgrzewania wody,  wybranie programu, który, pomoże nam zaoszczędzić na energii to program, krótki o niskiej temperaturze.

Zmywarka, jej zużycie wynosi 6,1% energii, około 246 kWh. Moment największego wykorzystania przypada w porze  obiadów i kolacji, a tu także powinniśmy wykorzystać zmywarkę zwłaszcza w nocy, ale to rada, dla tych, którzy, korzystają z taryf dwustrefowych. Używaj krótkich programów a niższa temperatura pomoże zaoszczędzić energię. Nie zapomnij okresowo czyścić filtr.

Pora na piekarnik, zużywa 8,3% całkowitego rachunku za energię elektryczną . Staraj się nie do otwierania piekarnika gdy jest on włączony. Za każdym razem po otwarciu drzwi co najmniej 20% energii zgromadzonej w ciągu pracy zostanie stracone. Prawdą jest, że użycie piekarnika raz na tydzień czy dwa może nie ukazać się na rachunku, tzn. nie wykryjemy tego. Bowiem przygotowanie potrawy zaowocuje tym, że nie będziemy wówczas oglądać serialu, czy śmigać po Internecie.

Żelazko jest jednym z małych urządzeń  o dużej mocy, które skutkują znaczącą konsumpcją na fakturze. Żelazo może mieć moc 1500 watów, a więc jest jednym z urządzeń, które niczym blender pobierają dużo energii na minutę użytkowania.

Teraz, gdy wiesz, które urządzenia zużywają najwięcej, które zużywają mniej, można zoptymalizować wykorzystanie i zużycie, a tym samym obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *