Na instalacjach fotowoltaicznych można zyskać darmowy prąd

Pogoda w Polsce nie rozpieszcza, to rośnie liczba osób, która rozważa inwestowanie w panele fotowoltaiczne. Korzyści z odnawialnych źródeł energii dostrzega także  innogy (dawnej RWE), i w związku z wcieleniem do swojej struktury produkcji paneli  chce wzbudzić zainteresowanie tym produktem. Liczy się nie tylko ekologia, ale i ekonomia. Właściciele gospodarstw, którzy rozważają instalację paneli fotowoltaicznych mogą liczyć na darmowy prąd i to przez rok.

Na początek trochę teorii, osoby, które korzystają z produktów i usług  rynku energii to  „konsumenci”. W przypadku OZE mamy natomiast do czynienia z „prosumentem”. Różnica jest taka, że konsument poprzez przyłączenie do sieci pobiera z niej prąd, Prosument jednak nie tylko korzysta z energii jako  konsument ale i produkuje energię.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Innogy wraz z Alior Bankiem rozpoczynają akcje, która ma zachęcić potencjalnych klientów do inwestycji w instalacje PV. Bank udziela kredytu na zakup instalacji. Maksymalnie można otrzymać 60 tys. i spłacać kredyt od roku do 12 lat. Według innogy instalacja solarna to wydatek, który zwraca się po 10-15 latach. Dlatego aby inwestycja była bardziej opłacalna, dodatkowo warszawski sprzedawca RWE Polska innogy, oferuje 3000 darmowych kilowatogodzin, aż do końca 2018 roku. Przy obecnych cenach kwh nie bardzo się to opłaca, tym bardziej, że kredyt jest oprocentowany.

Zmiany prawne wprowadziły też, nową rzeczywistość, nadwyżki wyprodukowanej energii wprowadzane są do sieci elektrycznej, prosument zyskując dzięki temu opust, gdy ma większe zapotrzebowanie na prąd, np. zimą, kiedy instalacja nie jest tak wydajna. Wygląda to tak, że dystrybutor sieci, do jakiej jesteśmy podłączeni ma obowiązek odebrać od nas nadwyżkę. Zasadę jej naliczania określa ustawa, są to wskaźniki 0,7 i 0,8. Prosument, który ma instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyła do sieci 1000 kWh, a odbiera 800 kWh. Właścicieli instalacji o mocy 1040 kW, obowiązuje norma 0,7 tj. prosument wysyła  do sieci 1000 kWh, a odbiera bezpłatnie 700 kWh.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *